Cinsiyet Tayini

Cinsiyet Tayini

Bilindiği gibi cinsiyet kromozomları X ve Y kromozomları olmak üzere iki tipdir. Erkek kromozom yapısında 46 kromozomdan ikisi X ve Y dir ve 46,XY olarak gösterilir. Kadın da ise iki adet X kromozomu bulunur ve 46,XX olarak gösterilir. Kadın yumurtalarında 46 kromozomun 23 tanesi bulunur. Dolayısı ile tüm sağlıklı yumurtalarda 22 kromozom ve ilave X kromozomu varken, spermlerde iki tip hücre söz konusudur. X ve Y ihtiva eden hücreler. Kolayca anlaşılacağı üzere spermde bulunan Y kromozomu cinsiyet tayini eder. Y içeren spermle döllenen yumurta erkek çocuk oluştururken, X ile döllenenler kız çocuk oluşturur. Özetle iki yöntem ile bilimsel olarak cinsiyet tayini yapılabilir. Ya istenen kromozomu içeren sperm ayrılabilmeli, ya da istenen cinsiyette oluşan embriyolar ayrılabilmelidir.

insanların en çok istediği şeylerden biridir şüphesiz istenen cinsiyette bebek sahibi olmak. yani cinsiyet tayini yapabilmek. Doğacak çocukların cinsiyeti hakkında tercih oluşturmak muhtemelen insanlık tarihi kadar eskidir. Özellikle savaşçı toplumlarda, mirasın veya tahtın bırakılacağı erkek çocuk isteği yaygın olarak görülmüştür. Günümüzde ise eskiye oranla daha fazla kız çocuk isteği söz konusudur. Tarih boyunca pek çok metod kullanılmış, ancak bunların hemen hiçbiri başarılı olmamıştır. Beslenme metodları, cinsel ilişki pozisyonları, yılın belli dönemlerindeki cinsel ilişkinin istenen cinsiyette bebek oluşturacağına dair inançlar bilimsel olmaktan çok uzaktırlar. Bazı yöntemler belli cinsiyette bebek oluşma olasılığını belli oranda arttırabilirler, ama garantili değillerdir. Modern tıpta tek garantili yöntem tüp bebek yöntemi ile elde edilen embriyolardan alınan biyopsi ile embriyonun cinsiyetini tayini eden preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemidir. Aşağıda tüm bu metodlar derlenmiş, ancak PGT için ayrı bir yer ayrılmıştır.

Kliniğimizde cinsiyet tayini için sadece tüp bebek yöntemi ile oluşan embriyoların istenilen cinsiyette olanları, PGT yöntemi ile belirlenir.   

Erkek Adaylardan İstenilen Testler

 • Hemogram
 • Anti-HIV
 • Anti-HCV
 • HBs Aq
 • VDRL

Tedavi Öncesinde Yaptırılması Gereken Testler

AMH
FSH (Adetin 2. yada 3. Günü)
LH (Adetin 2. yada 3. Günü)
E2 (Adetin 2. yada 3. Günü)
RRL (Adetin 2. yada 3. Günü)
TSH
VitD3
Hemogram
Toxo Ig G
Toxo Ig M
CMV Ig M
HBs Ag
HIV
Anti-HCV
VDRL
Rubella Ig G
Kan Grubu HSG (Histerosalpingografi)

Cgh
Ngs

Siz bilgilerinizi iletin biz arayalım...

 • Magusatupbebek

  Bizi Twitter'da Takip Edebilirsiniz.

 • Kibris.tupbebek

  Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz

 • Kibris.magusa.tup.bebek

  Bizi Facebook'ta Takip Edebilirsiniz.

 • Youtube

İletişim

Magusa Tıp Merkezi Eşref Bitlis Caddesi Narlık Sokak KKTC

+90 533 834 92 03

info@drserapkagan.com

Copyright 2019 Dr. Serap KAĞAN © Dr. Serap KAĞAN