Donasyon Programı

Gebelik sürecinin oluşabilmesi için üç erkenin bir araya gelmesi gerekmektedir.

Bunlar Yumurta, sperm ve rahimdir.

Bu unsurlardan herhangi birinde sorun olması gebeliğin oluşmasına engel olmaktadır. Yani rahim alınmış veya rahimde gebeliğe engel rahatsızlık varsa, kadında yumurta, erkekte sperm yok ya da bunlarda herhangi birinde problem varsa gebelik oluşmayacaktır.

 

Böyle sorunlarda yumurta veya spermin çocuk sahibi olmak isteyen çift dışında bağış yapan kişiden alınması işlemine ‘donasyon‘ adı verilir.

Donasyon için yumurta ya da sperm bağışlayan kişi ‘donor’, tedavide transferin yapılacağı kişi  ‘alıcı’ olarak nitelendirilir.

 

Sperm eksikliğinde erkekten alınan örneğin tedavide kullanılmasına sperm donasyonu yumurta eksikliğinde kadından alınan örneğin kullanılmasına ise yumurta donasyonu, adı verilir.

Bazı çiftler için hem yumurta hem sperm gereksinimi söz konusu olabilir. Böyle durumlarda da her ikisi örneğin bağışçıdan alınması gerekebilir buna da için de embriyo donasyonu denir.

 

Yumurtası olmayan kadınlar için anne olma umudu sağlayan yumurta donasyonu  işlemi 1984 yılından bu zamana kadar yapılan bir tedavi yöntemdir.

 

Kadın donorden alınan yumurtalar, laboratuvar ortamında alıcının eşinin spermleriyle ya da donörden alınan sperm ile döllenerek embriyo elde edilir. Ve alıcı anne adayına transfer edilerek çocuk sahibi olmaları sağlanır.

 

Yumurta, sperm yada embriyo donasyonu sonucunda çocuk sahibi olan kişiler üzerinde yapılan değerlendirmeler, bu bireylerin çocuklarına olan düşkünlükleri, sevgileri, davranışları ve aile içindeki bağlarının normal şekilde çocuk sahibi olan bireylerden hiç de farklı olmadığını ortaya koyuyor. Ancak yine de bu yöntem ile çocuk sahibi olmak isteyenlerin tedaviye başlamadan önce çok dikkatli ve detaylı bir psikolojik değerlendirmeden geçmesi oldukça önemlidir.

 

Donasyon işlemi her ülkede uygulanamamaktadır. Bu tedavi yönteminin serbest olarak uygulandığı bazı ülkeler; Avustralya, İngiltere, Belçika, Israil, Amerika ve Kuzey Kıbrıs’ dır.
Erkek donörden alınan sperm ile gebelik edilmesi ise yumurtaya donasyonuna göre daha eski bir tarihe sahiptir. Sperm üretimi hiç olmayan ya da  kullanılamayacak durumda spermi olan ve baba olmak isteyen adaylar için bu yöntem umut olmaktadır.
her türlü donasyon işlemi yani gerek yumurta, gerek sperm, gerekse embriyo donasyonu işlemleri Türkiye sınırları dahilinde uygulanması kesinlikle kanunlar tarafından yasaklanmıştır.

Siz bilgilerinizi iletin biz arayalım...

  • Magusatupbebek

    Bizi Twitter'da Takip Edebilirsiniz.

  • Kibris.tupbebek

    Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz

  • Kibris.magusa.tup.bebek

    Bizi Facebook'ta Takip Edebilirsiniz.

  • Youtube

İletişim

Magusa Tıp Merkezi Eşref Bitlis Caddesi Narlık Sokak KKTC

+90 533 834 92 03

info@drserapkagan.com

Copyright 2019 Dr. Serap KAĞAN © Dr. Serap KAĞAN