Sperm Donasyonu

Bazı erkeklerin doğuştan ya da sonradan olan rahatsızlıklar nedeni ile ejekülatında meni yani sperm hücresi çok azdır ya da hiç olmayabilir. Bu gibi durumda bazı tedavi yöntemleri sayesinde testisten iğne ile sperm hücreleri çekilir veya parça alınarak içinde sperm elde edilir. Elde edilen bu spermler kadın yumurtası ile döllenerek gebelik oluşturmak mümkün olabilir. Fakat sperm bulunamadığı ya da her tedaviye rağmen gebelik  mümkün olmadığı durumlarda sperm donasyonu çocuk sahibi olmak isteyenlere alternatif bir tedavi olabilir.

Ancak bazen bu tedaviden de sonuç alınamadığı yani sperm bulunamadığı durumlar olabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen baba adayları için testisten sperm elde edilemediği durumlarda ‘Sperm Donasyonu‘ hasta için bir umut olabilmektedir. Yani bağışçılardan alınan hücrelerin muhafaza edildiği bankalardan temin edilen sperm hücresinin, baba adayının eşinin yumurtası ile birleştirilmesi sayesinde baba olabilmektedir.

Sperm donasyonu işlemi için dünyadaki belli merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlere sperm bankası adı verilir. Bu bankalar bağışçılardan alınan sperm örnekleri hareket durumu, sayısı ve yapısında herhangi bir anomali olup olmadığı   yapılan testlerle sayesinde detaylı olarak incelenir. Saklanmaya uygun görülen sağlıklı spermler laboratuvar ortamında bir dizi işlemden geçerek kullanılacağı zamana kadar muhafaza edilir. Sperm hücrelerinin muhafazası dondurma yöntemi ile yapılmaktadır. Dondurulan  hücreler Sperm donasyonu yapılmak üzere talep eden merkezlere temin edilir.

Ayrıca şunu belirtmekte de yarar var; sperm vericisinden alınan hücrelerde, yumurta vericisinden alınan hücreler de olduğu gibi ciddi mikrobik testlerden (HIV, Hepatit B, C vb.) geçirilmektedir. Yani sperm hücreleri tedaviyi düşünen kişilerin ‘acaba bağışçının herhangi bir rahatsızlığı var mı?’ gibi düşüncelere yer vermeyecek şekilde titizlikle seçilmektedir.

En çok tercih edilen sperm bankaları İngiltere, Danimarka ve Amerika’da bulunmaktadır.

Sperm donasyonu Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Kadın anne adayının üreme sisteminde herhangi bir sorun yok ancak eşinin menisinden ve testisten alınan örneklerde hiç sperm hücresi bulunamamış ise;
 • Baba adayının dünyaya gelecek çocuğuna geçme olasılığı yüksek kalıtsal bir rahatsızlığı var ise;
 • Anne adayında Rh immünizasyonu söz konusu, baba adayında da Rh(+) ise;
 • Baba adayının HIV vb. cinsel yollarla bulaşan bir hastalığın taşıyıcısı olması halinde;

Çiftlerin isteği doğrultusunda sperm donasyonu tedavisi uygulanabilir.

Tedaviye karar verilmesi halinde kadına ait bir üreme sorunu olup olmaması durumuna göre aşılama ya da tüp bebek yöntemi ile sperm donasyonu uygulanabilir.

 

Kliniğimizde Sperm Donörü ihtiyacı yoktur.

Dünyaca ünlü sperm bankası CRYOS ile çalışmaktayız. Lütfen sperm donörü olmak için aramayınız.

 

Siz bilgilerinizi iletin biz arayalım...

 • Magusatupbebek

  Bizi Twitter'da Takip Edebilirsiniz.

 • Kibris.tupbebek

  Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz

 • Kibris.magusa.tup.bebek

  Bizi Facebook'ta Takip Edebilirsiniz.

 • Youtube

İletişim

Magusa Tıp Merkezi Eşref Bitlis Caddesi Narlık Sokak KKTC

+90 533 834 92 03

info@drserapkagan.com

Copyright 2019 Dr. Serap KAĞAN © Dr. Serap KAĞAN