Taşıyıcı Anne

Surrogate anne veya taşıyıcı anne başka bir kadın için gebe kalmayı ve doğumdan sonra çocuğu anlaştığı aileye geri vermeyi kabul etmiştir. Surrogate latince subrogare (temin etme) kelimesinden gelir. Geleneksel anlamda surrogate anne kendi biolojik çocuğuna gebedir, ancak çocuk doğduktan sonra başka bir aile tarafından yetiştirilmek üzere verilecektir. Gebelik genellikle çocuğu büyütecek ailenin erkeğine ait sperm ile suni döllenme (intrauterin inseminasyon) yöntemi ile oluşur. Alıcı aile biolojik baba ve eşidir.

Gestasyonel surrogate anne tanımı biraz farklıdır. Burada sperm ve yumurta başkalarına aittir (Sperm ve Yumurta donasyonu). Surrogate anne tamamen başkalarına ait embriyoyu alır ve gebe kalır. Bu durumda surrogate anne, gestasyonel taşıyıcı veya taşıyıcı anne olarak isimlendirilebilinir.

Kiralık rahim, ücretli annelik, kiralık anne, ödünç rahim gibi terimler özellikle basında eş anlamlı kullanılsa bile bu tür isimlendirmeler taşıyıcı anneleri rencide etmektedirler. Bu nedenle surrogate ismi dışında en uygun tanımlama taşıyıcı anne terimidir.

Başkalarına ait bebeği hiçbir maddi karşılık beklemeden taşımak isteyen kadınlar olsa da, genellikle gebeliğe ait tüm harcamaların (sağlık harcamaları, gebelik kıyafetleri, çalışamadığı süreyi telafi etme) dışında belirli bir ücret karşılığı bu işlem yapılmaktadır. Bu işlem pekçok ülkede yasaldır. Hindistan’da özellikle yurt dışından gelen aileler için çok uygun klinikler mevcuttur. Hem tıbbi tekniklerin gelişmiş olduğu bir ülke olması, hem de uygun fiyata gebelik yükünü taşımaya gönüllü kadınların çokluğu bu ülkeyi taşıyıcı anne cenneti yapmıştır.

Siz bilgilerinizi iletin biz arayalım...

  • Magusatupbebek

    Bizi Twitter'da Takip Edebilirsiniz.

  • Kibris.tupbebek

    Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz

  • Kibris.magusa.tup.bebek

    Bizi Facebook'ta Takip Edebilirsiniz.

  • Youtube

İletişim

Magusa Tıp Merkezi Eşref Bitlis Caddesi Narlık Sokak KKTC

+90 533 834 92 03

info@drserapkagan.com

Copyright 2019 Dr. Serap KAĞAN © Dr. Serap KAĞAN