Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek nedir; tüp bebek tedavisi doğal birliktelik sonucunda çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Tedavide kadının yumurtası ve erkeğin spermi vücut dışında yani laboratuvar koşullarında kadın rahmini taklit eden bir ortam oluşturularak sperm ve yumurtanın döllenmesi sağlanır. Döllenme sonucu elde edilen embriyo doktorun belirlediği zamanda kadın rahmine yerleştirilir ve kadının gebe kalması için yapılan bu desteğe tüp bebek tedavisi adı verilir.

Tüp bebek tedavisi uzun yıllardır çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollardan bunun gerçekleşmesi pek mümkün olmayan kişilere evlat hasretini dindirmeleri için şans veriyor.

Tüp bebek tedavisi yöntemi ilk canlı doğum 1978 yılında İngiltere’de gerçekleşmiştir. Başlangıçta tüpleri tıkalı olan kadınlar için uygulanan yöntem zamanla daha da geliştirilerek erkekler içinde olmak üzere çok çeşitli infertilite nedenlerine de (tüplerde tıkanıklık, rahim ve yumurtalıkta oluşan sorular, endometriozis, bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı infertilite, nedeni bilinmeyen infertilite, azospermi gibi erkeğe bağlı infertilite nedenleri) çözüm olarak uygulanmıştır. İlk uygulanmaya başladığı zamanlarda kadınlarda her ay doğal olarak oluşan 1-2 yumurta laparoskopik yöntemle alınarak tedaviye devam edilirken, sonraları yumurtaları uyararak daha fazla sayıda gelişmesini sağlayan ilaçların devreye girmesiyle tek seferde kadından 9-10 yumurta alınması sağlanmıştır. Uygulanmaya başlanan bu yöntemle birlikte de tüp bebek tedavisinde başarı oranı önemli ölçüde yükselmiştir.

Klasik Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi farklı yöntemlerle uygulanabilir. En çok bilinen ve uygulanan yöntem klasik tüp bebek tedavisidir. Klasik tüp bebek tedavisinde tedaviye başlayan çiftlerin kendilerine ait hücrelerle yani kadından yumurta erkekten sperm alınır ve bu hücreler laboratuvar ortamında döllemesi beklenir. Döllenme işleminin gerçekleşebilmesi için her yumurta için en az 50 ila 60 Bin civarı spermin bir araya gelmesi gerekir.

Uygulanan bu tedavi genelde herkesin bildiği klasik tüp bebek tedavisi yöntemidir. En çok uygulanan yöntemdir.

İlaçsız Tüp Bebek Nedir?

İlaç kullanamayan ya da kullanması zararlı olan infertilite hastaları için uygulanan bir diğer yöntemde İlaçsız tüp bebek (IVM) tedavisidir. Tedavide kullanılacak ilaçların vücuda zarar verme ihtimali olanlara hastalara ilaç miktarı minimum seviyede ya da hastalık durumuna göre hiç kullanılmayarak uygulandığı tüp bebek tedavi yöntemdir.

Bu tedaviye başlayan hastanın, genel anestezi ile yumurtaları toplanır. Toplanan bu yumurtaların çeşitli uygulamalarla laboratuvar ortamında olgunlaşması için beklenir. Olgunlaşan yumurtalar hastanın eşinden alınan sperm ile mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanarak yumurtanın döllenmesi sağlanır. Tedavide son aşama olarak da embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. s

Mikroenjeksiyon (Icsı) Yöntemi ile Tüp Bebek

Mikroenjeksiyon yöntemi tedavi yöntemi; sadece bir adet sperm hücresinin mikroskop eşliğinde mikropipet adı verilen özel cam pipetler ile tutulup, yumurta hücresi içerisine enjekte edilmesine denir.

Klasik tüp bebek tedavisinde spermin yumurta içerisine kendisi girmesi beklenirken bu yöntemde sperm direkt olarak yumurta içerisine enjekte edilir. Mikroenjeksiyon yöntemi (ICSI) ile ilk sağlıklı gebelik 1992 yılında elde edilmiştir. Bu yöntem erkeğe bağlı infertilite nedenlerinde de devrim niteliğinde bir tedavi olmuştur.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Yaptırılması Gereken Bazı Testler

AMH
FSH
LH
E2
RRL

TSH
VitD3
Hemogram
Toxo Ig G
Toxo Ig M
CMV Ig M
HBs Ag
HIV
Anti-HCV
VDRL
Rubella Ig G
Kan Grubu

HSG (Histerosalpingografi)

Siz bilgilerinizi iletin biz arayalım...

  • Magusatupbebek

    Bizi Twitter'da Takip Edebilirsiniz.

  • Kibris.tupbebek

    Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz

  • Kibris.magusa.tup.bebek

    Bizi Facebook'ta Takip Edebilirsiniz.

  • Youtube

İletişim

Magusa Tıp Merkezi Eşref Bitlis Caddesi Narlık Sokak KKTC

+90 533 834 92 03

info@drserapkagan.com

Copyright 2019 Dr. Serap KAĞAN © Dr. Serap KAĞAN